reklama

Maltézski rytieri alebo pekný vzťah cirkvi a peňazí

Patria cirkev a peniaze k sebe? Rôzne diskusie, pohľady, názory. Jedna časť potrebuje druhú a tá druhá sa niekedy rada reprezentuje v tej prvej:-) Dnes som však prvýkrát vo svojom živote navštívila bohoslužbu v chráme, ktorý spravuje Zvrchovaný rád Maltézskych rytierov a kde sa spomínané dve slová z názvu článku veľmi dopĺňajú a jedna bez druhej by v tomto prípade nebolo to pravé orechové.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Nevedla som, že kostol, ku ktorému mierim na nedeľnú omšu, patrí spomínanému Rádu. Až podozrivo veľa bielo-červených typických krížov pri vchode do kostola a v jeho interiéri mi v priebehu niekoľkých sekúnd otvorili oči. Nachádyala som sa v Kláštore maltézskych rytierov s kostolom Panny Márie pod reťazami - viď http://www.hrady.cz/index.php?OID=1679 Ešte aj spevníky mali červenú a bielu stužku, na lepšiu orientáciu pri vyhľadávaní piesní.

Ani som netušila, že ide o rytiersky rád. Jeho členmi sa nemôže/nemohol stať len tak hociaký záujemca - musel mať šľachtický pôvod, absolútne trestne bezúhonný - čo sa veľmi dôklade skúma niekoľko generácií spätne - no a v konečnom dôsledku musel byť/musí byť členom muž, z dobre až výborne finančne zabezpečnej šľachtickej - samozrejme kresťanskej - rodiny. Z osobnostnej stránky musí ísť o osobu váženú so silným charakterom a čestným postojom k veciam verejným. Členovia rádu, podľa dnes na internete dostupných informácií, svoj rád intenzívne podporovali nemalými finančnými čiastkami, pričom sa však muselo dôkladne zabezpečiť nezneužívanie danej situácie. Miesto v ráde sa nedalo a nedá zakúpiť...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úlohou rádu bola zo začiatku starostlivosť o chorých pútnikov do Sv. Zeme ale s narastajúcim nebezpečenstvom tureckej expanzie potom už stále viac aj ochrana posvätných kresťanských miest v Jeruzaleme a pútnickych ciest, či vojenská ochrana. Členovia rádu sa deli do troch tried - bojových rytierov, kňazov a bratov ošetrovateľov - Rád spravoval zo začiatku veľa nemocníc, dnes nájdete v západnej Európe hlavne hospice pre starých ľudí. Po dobytí Jeruzalema v roku 1187 sa Rád presídlil z Ríma na Maltu, kde bol vytvorený suverénny štát a ďalej sa rozvíjala lekárska prax či starostlivosť o chorých. Na Malte bola tiež vybudovaná veľmi slávna a mocná flotila, ktorá mala za úlohu brániť ďalšiemu prenikaniu osmanských Turkov do štátov Stredomoria a chrániť kresťanstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oficiálny názov Rádu je "Suverénny vojenský hospitálny rád sv. Jána v Jeruzaleme, na Rhode a na Malte.

A prečo toľko slávy? Títo rytieri totiž v časoch okolo rokov 1000- 1050, kedy boli nútení chrániť pútnikov a chorých, či brániť kresťanské územia Svätej zeme. Dnes Rád udržuje už len vojenskú tradíciu.

Štátnym sviatkom rádu je deň, kedy si pripomíname narodenie sv. Jána Krstiteľa - 24. jún, ktorý je aj patrónom rádu. V tento deň sa usporadúvajú slávnostné procesie, zložené výlučne zo zástupcov a členov rádu.

Rád vydáva vlastné mince, poštové známky, má vlastnú značku áut a udržiava diplomatické styky s ďalšími 94 krajinami sveta, kde je aj zastúpený. Rád je suverénnym neštátnym subjektom - nemá vlastné územie - čo je z právneho hľadiska pojem dosť nejednoznačný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toľko k histórii a teraz k dnešnému zážitku:

To množstvo zlatých (bola to len zlatá farba či ozajstné zlato???) ozdôb, ktoré vyplnili snáď celé priečelie vnútra kostola mi nemohlo neudrieť do očí. Nie, nebolo to gýčové ale - nevidieť to v bežných chrámoch, tie bývajú, myslím, skromnejšie zariadené. Po veľmi milom vstupe pána organistu pred bohoslužbou, ktorý nám predspieval piesne aby nám - zúčastneným - bolo spievanie uľahčené zazvonil zvonček a pred oltár sa zhromaždili duchovný - kňaz a - prekvapenie - nie miništranti či diakoni, ako sme zvyknutí, ale traja čestní rytieri Rádu - páni v rokoch - patrične oblečení do čierno-červených slávnostných rúch. Tie boli ozdobené typickým krížom a cez plece mal jeden z nich - asi zastával nejaký význmné postavenie v rámci Rádu - prevesené ozdobné strapce, ktoré si poča celej omše vždy starostlivo naprával, aby sa ani jeden nepokrčil. Zvláštne...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Omša prebiehala úplne klasicky, bola však v takom honosnejšom duchu. Na záver - miesto typických liturgických oznamov o bohoslužbách na ďalší týždeň - sa dotyční traja rytieri - nahlas modlili verejný sľub o poslušnosti a vernosti Rádu a verejne vyhlásili, že budú vernými kresťanmi so zachovaním všetkých občianskych povinností.

Zaujímavý bol už vyššie spomenutý interiér kostola - ak by ste hľadali biskupský erb, ktorý býva zvyčajne na strane/stranách otára, boli by ste prekvapení. V chrámoch, ktoré spravuje Maltézsky rád sa zjave veľmi kladie dôraz na vyzdvihnutie a poukázanie na zásluhy toho-ktorého šľachického rodu, ktorý významne Rád podporil. Jemu potom patria česté miesta na umiestnenie rodinných erbov. Dnes som sa musela pousmiať, lebo na jednom erbe boli okrem rodinných symbolov snáď aj pozostatky kanóna - asi ako symbol boja z dávnych čias - meče, palice, kus trčiaceho drôtu a prilba bojovníka s ozdobným perím.

Miesto sochy svätého mala pred lavicami, kde sedia veriaci, čestné miesto socha istého známeho zosnulého grófa, s uvedením všetkých svojich titulov. Určite tiež veľavážený člen Rádu. No a nad ním niekoľko ďalších erbov slávnych rodov, ktoré patrili či patria do čestného rádu rytierov.

Po omši sa niektorí veriaci slušne zorganizovali pri východe z kostola a čakali na niektorého z troch rytierov, asi na osobný rozhovor. Všetko sa nieslo v akomsi slávnostnom a veľmi slušnom duchu, typickému šľachickej úrovni. Žiadne predbiehanie sa, tlačenica... No naozaj - pre mňa zaujímavý zážitok.

Ak vás história Rádu zaujíma, pripájam tipy na maltézske linky v niekoľkých jazykoch:

http://www.malteser.at/

http://www.malteser.de/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Malt%C3%A9zsk%C3%BD_%C5%99%C3%A1d

http://maltezskapomoc.cz/showpage.php?name=faq

no a o histórii typického Maltézského kríža viď http://www.orderstjohn.org/osj/cross.htm

Ak ste sa dočítali až sem a snáď sa vo vašom vnútri ozvali /mám dojem pre Slováka žiaľ typická/ závisť a pohŕdanie.....pribrzdite. Sláva /aj keď pre niekoho len svetská/ a čestné miesta sú - som o tom zaručene presvedčená - vykúpené krvou. 

Andrea Vaňová

Andrea Vaňová

Bloger 
  • Počet článkov:  91
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prispieva na miriam.sk a symbolicky do rodinného rozpočtu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSto vežičiekVytrvaťHobbyJaskyneSúkromnéÚvahyVýletíkyRodičovské

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu